Blaise Alexander Nissan
 
 
 

Sayre girls down Towanda, Troy.

By: The Review | Towanda Daily Review | April 18, 2013 | Photo courtesy The Review

 

2013 Sayre vs. Towanda and Troy Girls TrackSAYRE - The Redskins girls' team defeated Towanda and Troy on Tuesday, scoring 77 points, while Towanda had 59 and Troy had 49.

In the discus Anna King of Sayre won at 75-feet, 5 1/2-inches, followed by Jenn Shults of Troy in 71-feet, 3-inches and Troy's Destiny Richline at 59-feet, 5 1/2-inches.

Towanda's 4x800 relay of Victoria Ackley, Destiny Foster, Katelin Purdy and Danielle Zatkos won in 10:35.4 and in the 100 hurdles Elyse Skerpon of Sayre won in 16.1, followed by teammate Alison Hickey in 17.8 and Amanda Klovekorn of Sayre in 19.9.

In the 100 Claudia Mack of Troy won in 14.1, followed by Sayre's Mikala McNamara in 14.4 and Allie Peet of Sayre in 14.5.

Troy's Faith Cryan won the high jump at 4-feet, 6-inches, followed by Hickey at 4-feet and Sayre's Kaitlyn Henry at 4-feet.

Troy's Casey Norton won the 1600 in 5:31.4, followed by Foster in 5:45.8 and Grace McClelland in 6:05.2

Shults won the shot at 27-feet, 1-inch, followed by King at 24-feet, 10-inches and Towanda's Morgan Dreisch at 24-feet, 10-inches.

Ackley won the 400 in 1:07.4, followed by Sayre's Molly Cole in 1:09.1 and Cryan in 1:14.

Towanda's team of Divya Patel, Marissa Paulish, Brittany Boardman and Kayla Brown won in 56.2 and Skerpon won the 300 hurdles in 47.1, followed by Brown in 56.6.

Ackley won the 800 in 2:36, followed by Norton in 2:37 and Sydney Beeman in 2:44.

Zatkos won the 200 in 29.2, followed by Sarah Ostroski of Sayre in 30.0 and Beeman in 2:44.

Henry won the javelin at 92-feet, 9 1/2-inches, followed by Towanda's Taylor Hallabuk at 88-feet, 5-inches and Rachael Stafford of Troy at 84-feet, 5-inches.

Mack won the long jump at 15-feet, 6-inches, followed by Towanda's Lauren Risch at 14-feet, 2 1/2-inches and Patel at 14-feet 1/2-inch.

Mack won the triple jump at 32-feet, 2-inches, followed by Ostroski at 30-feet, 9 1/2-inches and Anastacia Andriyosh of Towanda at 30-feet, 6-inches.

Norton won the 3200 in 11:36.7, followed by Foster in 11:59.2 and Kassidy Colton of Troy in 14.00.

Sayre won the 1600 relay in 4:27.4 and in the pole vault Sayre's Shelby Vaughn won at 7-feet, 6-inches, followed by Skerpon at the same height and Brown at the same height.

Athens 78, Wyalusing 56, North Penn 55

Athens' Laura Lockard won the 100 in 13.23, followed by Wyalusing's Morgan Sutton (13.29) and Athens' Kirsten Colegrove (13.46).

In the 200 Lockard won in 27.10, followed by Sutton (27.74) and Colegrove (27.89) and Lockard won the 400 in 1:01.45, followed by Colegrove (1:04.65) and Roni Morrison of Wyalusing (1:10.67).

In the 800 Erika Huffman of Wyalusing won in 2:32.7, followed by North Penn's Simone Lichty (2:43.42) and Logan Wilson (2:44.74).

Huffman won the 1600 in 5:32.79, followed by Lichty (5:51.70) and North Penn's Violet Learn (5:52.16).

Learn won the 3200 in 13:12.96, followed by Athens' Michaela Courtney (13:40.14) and Casey Lattimer (14:06.19).

Shaynia Burns of Athens won the 100 hurdles in 18.39, followed by teammates Connie Kipp (18.48) and Victoria McDonald (20.21).

In the 300 hurdles North Penn's Britta Berguson won in 53.26, followed by Burns (53.39) and Morrison (55.68).

Wyalusing's team of Victoria Burgess, Kaci Woznicki, Kayleen and Morgan Sutton won the 400 relay in 54.00 and in the 1600 relay Monica Dougherty, Sarah Cuno, Lockard and Colegrove won in 4:26.54.

Berguson, Lichty, Learn and Wilson won the 3200 relay in 11:01.53.

Alysa Davey-Bostick of North Penn won the high jump at 4-feet, 6-inches, followed by Wyalusing's Claire Howard and Athens' Taylor Conrad both at 4-feet, 4-inches.

The Rams' Alicia Tewksbury won the pole vault at 8-feet, followed by North Penn's Reileigh Wilson at 7-feet, 6-inches and Wyalusing's Tiffany Newton at 7-feet.

Ariel Walters of Athens won the long jump at 14-feet, 6-inches, followed by teammate Maria Huddock at 13-feet, 6 3/4-inches and Davey-Bostic at 13-feet, 4-inches.

Davey-Bostick won the triple jump at 31-feet, 1 1/2-inches, followed by Walters at 29-feet, 11-inches and Andrea Neff of North Penn at 29-feet, 7 1/2-inches.

Kirsten Berguson won the shot at 30-feet, 2-inches, followed by North Penn's Danielle Stopper at 29-feet, 7-inches and Meredith Kline of North Penn at 29-feet, 6-inches.

Berguson won the discus at 93-feet, 11-inches, followed by Wyalusing's Brittany Smith at 83-feet, 2-inches and Stopper at 81-feet, 1-inch.

Stopper won the javelin at 109-feet, 1-inch, followed by Wyalusing's Cassie Nedley (93-feet, 7-inches) and Abby Brel (91-feet, 9-inches).

Wellsboro 124, Williamson 26

The Lady Hornets picked up an NTL track and field win Tuesday.

In the 100 Wellsboro's Jada Jackson won in 14.0 followed by teammates Lindsey Graver and Emma Eccher in second and third. Jackson also won the 200 in 28.50 with Graver second and Williamson's Haley Painter third.

Williamson's Ryan Hughes won the 400 in 1:04.70 with Graver second and Wellsboro's Cailtynn Butler third. Hornet Annie Sweeney won the 800 in 2:53.10 with teammates Randi Grim and Butler second and third.

Grim won the 1600 in 6:08.50 with teammates Camryn Keane and Sweeney second and third.

Camryn Keane won the 3200 in 14:03.80 followed by Wellsboro's Samantha Bailey in second and Williamson's Jane Hurd in third.

Hornet Ashley Johns won the 100 hurdles in 20.60 followed by teammate Haley Zuchowski in second and Williamson's Jessica Rodabaugh in third.

Zuchowski won the 300 hurdles in 58.70 with Johns and Wellsboro's Kaelyn Keane third.

Wellsboro's 4x100 relay won in 54.30 with a team of Becky Chambers, Kimberly Acorn, Sarah Kramer and Lauren Bleggi. The Hornet's 4x400 relay team of Bleggi, Mackenzie Marple, Chambers and Jackson won in 4:22.50.

In the 4x800 relay Wellsboro's team of Jackson, Chambers, Marple and Bleggi won in 11:13.00.

Painter won the high jump in 4-feet, 10-inches followed by Wellsboro's Kaelyn Keane and Mikayla Feil in second and third. Hornet Sarah Kramer won the pole vault in 8-feet, 6-inches with teammate Joey Taft second and Painter third.

Kramer won the long jump in 15-feet, 1-inch while Bleggi and Acorn took second and third. Acorn won the triple jump in 34-feet, 8-inches with Marple and Hughes second and third.

Williamson's Renee Farman won the shot put in 28-feet, 6 1/4-inches while teammate Jen Uhler took second and Wellsboro's Danielle Mihalik was third.

Wellsboro's Jessie Catherman won the discus in 77-feet, 6-inches followed by teammates Hannah Zuchowski and Katie Straniere in second and third. Catherman also won the javelin in 101-feet, 2-inches followed by Williamson's Amanda Painter in second and Marple in third.

Waverly 87, Newark Valley 54

Kaylee Uhl won the 100 for Waverly in 13.7 and Kelsey frank won the 1500 in 5:20 and the 3000 in 11:45.4.

Uhl teammated with Sam Goble, Kate Moore and Danielle Burkhart to win the 1600 relay in 4:25.1 and Burkhart, Moore, Shelby Tubbs and Brianna Featherson won the 400 relay in 55.1.

Featherson won the long jump at 12-feet, 9 3/4 inches and Sidney Shafer won the pole vault at 8-feet, and the high jump at 4-feet, 4-inchs. Fagan tied for second in the high jump at 4-feet, 2-inches.

Sarah Rote won the shot at 27-feet, 5 1/4-inches and the discus at 78-feet, 9-inches. Waverly swept the top three spots in the shot with Fallon Huck taking second at 26-feet, 11-inches and Erica Morales taking third at 25-feet, 5-inches. Huck was third in the discus at 64-feet, 8-inches.

Fagan won the triple jump at 28-feet, 11-inches.

Kylie Newman won the 400 hurdles in 1:16.3, followed by teammate Daylen Smith in 1:18.9.

Newman was second in the long jump at 12-feet, 9 1/4-inches and in the 200 Goble took second in 27.8 and Uhl was second in the 800 in 2:29.5, while Moore took third in 2:37.8.

In the 100 hurdles Waverly's Shafer took second in 18.2 and Tubbs was third in 19.1.

Goble took second in the 400 in 1:01.2.

Jenna Cupp won the 400 (58.4), 800 (2:25.4) and 200 (27.1) for Newark Valley.

Waverly is at the Lock Haven Invitational on Friday.

Notre Dame 116, Watkins Glen 25

Allegra Dawes, Emma Booth, Mary Kubinsky and Mary Pelkowski won the 3200 relay in 11:08.3.

Jen Smithers won the 100 hurdles in 16.7 and Brittany Schutrum won the 100 in 12.7.

Dawes won the 1500 in 5:28.3 and Deborah Diarra, Mara Skordynski, Victoria Schutrum and Brittany Schutrum won the 400 relay in 53.1.

Brittany Schutrum won the 400 in 1:02.7 and in the 400 hurdles Smithers won in 1:12.1.

Pelkowski won the 800 in 2:31.1 and Diarra won the 200 in 27.1.

Maggy Bond of Watkins Glen won the 3000 in 12:03.7 and in the 1600 relay Brittany Schutrum, Pelkowski, Diarra and Smithers won in 4:19.7.

Christine Schmidt won the shot (28-feet, 9-inches) and discus (73-feet, 1-inch) for Notre Dame and Skordynski won the long jump at 14-feet, 8-inches.

Watkins Glen's Michaela Volino won the triple jump at 24-feet, 6-inches, while Skordynski won the high jump at 4-feet, 10-inches and Lindsey Suddaby won the pole vault for Watkins Glen at 7-feet.